Як розмовляти, щоб тебе розуміли.
ознайомити дітей з основними правилами спілкування; вчити застосовувати їх у житті; залучати учнів до рольового моделювання з метою набуття власного досвіду; розвивати увагу, спостережливість, культуру мовлення; виховувати культуру спілкування, повагу до співрозмовника.
Тема: Як розмовляти, щоб тебе розуміли.
Мета: ознайомити дітей з основними правилами спілкування; вчити застосовувати їх у житті; залучати учнів до рольового моделювання з метою набуття власного досвіду; розвивати увагу, спостережливість, культуру мовлення; виховувати культуру спілкування, повагу до співрозмовника.
Обладнання: опорні таблички, роздатковий матеріал, виставка книг, аудіо записи пісень, відео ролики.
Хід заходу
- Організація класу.
- Вітаю Привітайтесь і ви одне з одним, використовуючи різні форми вітання.
- Сьогодні ми з вами поговоримо про те, без чого неможливо уявити світ людини. А про що саме йтиметься на занятті, визначимо разом.
- Ігрова вправа «Усмішка по колу».
- Розпочнемо заняття з усмішки
- Поверніться один до одного і усміхніться
- Чи покращили ваш настрій посмішки?
- Що може викликати посмішку? (слово, дія, жести, міміка.)
- І все це ми можемо назвати одним словом – спілкування.
- Перегляд мультфільму «Лунтик»
Переглянувши мультфільм ви повинні відповісти на запитання:
- Як звати героїв? (Лунтик, Кузя, Міла).
- Хто вам більше сподобався з них? Чому?
- Що трапилося з Мілою?
- Як Лунтик і Кузя вдіяли?
- Чи Міла зрозуміла свою помилку?
- Повідомлення теми і мети заняття.
- Здавалося б, спілкування – це природна річ, якої не треба вчитися. А як ви гадаєте, чи існують правила спілкування? Можливо, хтось уже здогадався, яка тема години спілкування?
- Так, тема нашого заняття – «Як розмовляти, щоб тебе розуміли». Отже, з'ясуємо, що таке спілкування, ознайомимося з основними правилами спілкування, будемо вчитися вести розмову так, щоб нас розуміли, складемо пам'ятку з культури спілкування. Адже ви вже учні, коло друзів розширилося, ми спілкуємося з однокласниками, вчителями і маємо дотримуватися певних правил, аби наше спілкування з іншими людьми було гармонійним.
- Вивчення правил спілкування.
- Чи відоме вам значення спілкування?
- Як ви його розумієте?
- Як ми можемо з'ясувати, уточнити значення цього слова?
- Звичайно, слід звернутися до словника. Сьогодні черговий «Довідникового бюро» зачитає нам уголос, що таке спілкування.
Спілкування – складний процес взаємодії між людьми, що полягає в обміні інформацією, а також у сприйняті і розумінні партнерами один одного. Суб'єктами спілкування являються живі істоти люди.
- Робота із книжковою виставкою.
- Вивчення правил
- Ось у лісі зустрілися лисичка і ведмедик, давайте послухаємо їхню розмову. Будьте уважні, спробуйте визначити, чи правильно розмовляють між собою.
Розігрування сценки «Зустріч звіряток».
Двоє учнів, що готувалися заздалегідь, розігрують сценку.
Ведмідь. Привіт, лисичко!
Лисичка. О, яка в тебе шубка тепла, ведмедику!
Ведмідь. Ось вийшов пройтися, може, де медку знайду.
Лисичка. Я щойно повернулась із полювання. Ой, щось мені заважає!
Лисичка починає чухати за вухом, витрушувати щось із черевичка, виймати скалку з лапи.
- Чи сподобалась вам розмова?
- Чи уважною була лисичка?
- Чи ввічливою? (Ні. Вона не привіталася, не дивилася на ведмедика під час розмови.)
- А треба було?
- Отже, які правила можна скласти?
Учитель вивішує на дошку табличку, діти читають і повторюють правило.
|
Конкурс «Чи знаєш ти ввічливі слова?»
Учитель об'єднує дітей у три команди по п'ять учнів і роздає їм картки, на кожній з яких записані слова вітання, прощання, подяки (по одному на картці).
Виберіть картки зі словами вітання, прощання, подяки.
Учні зачитують відібрані слова, а решта учнів міркують над тим, чи правильно виконали своє завдання.
Колективне складання правила.
|
- Зустрілись два товариша. Ви зараз послухаєте їх розмову «Зустріч друзів»
- Привіт, Васю. давно тебе не бачив (стукає товариша по плечі).
- Здрастуй, Миколко.
- Дуже радий тебе бачити.
- І я теж.
- А ти, Васю,підріс, вже до школи ходиш. Незабаром і пізнавати не схочеш. Ну чого стоїш і мовчиш?
- Які помилки були допущені і спілкуванні?
Діти висловлюють свої думки.
Колективне складання правила.
|
- А як ви повелися б, зустрівши товариша? (моделювання учнями учнями ситуації).
- А зараз подивимось сценку «Про Петрика і Вову»
- Здрастуй, Петю!
- Здрастуй, Вова!
- А знаєш, я вчора…
- Що, дивився бокс?
- Ні, я…
- Ага, то це ти у футбол грав з Максимом! А я сумував. Негарно так з товаришем…
- Та ні, я…
- Що, ходив до річки купатися?
- Ні. Дзвонив тобі кілька разів, але так ніхто і не взяв слухавку.
- Які помилки були допущені у спілкуванні хлопчиків?
- Поведінка якого співрозмовника може стати причиною сварки? Чому?
Складання правила учнями.
|
- Закріплення складених правил спілкування
Послухайте вірш «Якщо хочеш друзів мать»
- Ваше завдання – визначити про які поради розповідається у вірші.
Якщо хочеш друзів мать
Якщо хочеш друзів мать,
Слід тобі запам'ятать,
Що потрібно буть культурним,
Любий друже!
Інших не перебивай,
Не кричи, не обзивай
Пам'ятай: уважним бути –
Добре дуже.
Не принижуй друзів ти,
Поважай людей завжди
І конфліктів уникати намагайся.
Якщо просять – поможи.
Як щось хочеш – попроси.
І привітним бути всюди
Ти старайся.
- А Вероніка з Данилом розкажуть про ситуацію, яка трапилась з ними під час сніданку.
- Ти розбив!
- Ні! Ти розбила!
- Ти штовхнув! А ти впустила!
- Ти тюхтій.
- А ти – незграба!
- Вже школярка – наче хмарка,
Очі повні сліз.
Школярка дмухає на пальчик свій.
- Обпекла?
- А ти радій!
Та школярик посмутнів:
- Я…ти вибач, не хотів!
Я штовхнув .
- А я впустила.
- Я розбив.
- Це я розбила.
- Визначте, яких правил спілкування герої дотримувались, а які порушували під час бесіди.
- Нашому спілкуванню чогось бракуватиме, якщо ми не будемо посміхатися своїм друзям, співрозмовникам під час бесіди. Тому я пропоную додати до наших правил
- «Пам'ятай про посмішку»
- Підсумок заняття
- Пісня «У друзей нет выходных»
- Підсумкова бесіда
- Про що ви дізналися на занятті?
- Які правила запам'ятали? Чи необхідно дотримуватися цих правил у житті?