Поради для батьків:
-
Говоріть із дитиною про те, що вона відчуває, обговорюйте емоції.
Поясніть, що страх перед невідомим – це нормально. Можна спілкуватися різними способами: вербально, малюнками або в ігровій формі.
-
Будьте поруч.
Дитина повинна відчувати підтримку. Якщо вас охоплює паніка, то згадайте, що поруч дитина, яка не може оцінити ситуацію. Намагайтеся опанувати себе.
-
Обговоріть можливий план дій і поінформуйте про нього дитину.
Поясніть, чому важливо дотримуватися ваших рекомендацій. Для цього можна використовувати такі фрази: «Так ми будемо в безпеці», «Так я буду спокійним за тебе» тощо.
-
Зробіть щось разом.
Спробуйте почитати чи послухати книги, помалювати, поспівати. У спільній діяльності дитина відчуватиме підтримку.
-
Контролюйте себе.
Самоконтроль допоможе критично мислити, оцінювати ситуацію та вгамовувати паніку.
Пам’ятайте, що в дитини має бути особиста «тривожна валізка» з контактами родичів і знайомих, занотованими медичними даними (група крові, можливі алергічні реакції та стан здоров’я). Одяг малюка має бути підписаним.
Більше корисної інформації для родин із дітьми, людей з інвалідністю, людей старшого віку та їхніх близьких шукайте в розділі «У воєнний час» на сайті «Довідник безбар’єрності», створеному за ініціативи Першої леді України Олени Зеленської.
Нагадаємо, курс підвищення кваліфікації «Перша психологічна допомога учасникам освітнього процесу під час і після завершення воєнних дій» прослухали понад 7 тис. освітян.