Новини проекту
Результати розіграшу подарунків до Дня працівників освіти!
VTG STUDY Канікули в Празі
VTG STUDY Вступ до творчих ВНЗ
Вітаємо з Днем працівників освіти!
Розіграш подарунків до Дня працівників освіти!
Спільна пропозиція E-Schools та МійКлас
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 17 чоловік

Відлуння подвигу і слави.

Дата: 30 січня о 12:19, Оновлено 1 лютого о 11:04
52 перегляда

Відлуння подвигу і слави.

«Українська світлиця» Сазоно-Баланівської ЗОШ І-ІІ ступенів знову зібрала гостей, щоб відзначити вікопомну дату – 100 річчя бою під станцією Крути.

Метою заходу було дізнатися правду про ті героїчні події. Адже історія України була цинічно і жорстоко з згвалтована за радянської влади. Після Майдану все більше дізнаємося про своїх захисників Вітчизни. Ніколи не забуде Україна безстрашних звитяжців – цвіту нашої української молоді! Зима 1918 року… Українська Народна Республіка стала перед загрозою знищення. Зупинити чисельно і оружно переважаючих загарбників намагалися нечисленні війська Центральної Ради. Проти наших патріотів загальним числом менше шестисот, які мали на озброєнні лише одну гармату, рухалося вдесятеро чисельніша армія М. Муравйова. Затяті бої за станцію точилися з 24 січня. 29 січня бій закінчився поразкою українських захисників. Але цей програш затримав наступ російських військ на Київ на цілих чотири дні. Ці дні дали час для укладення Брест-Литовського миру. А фактично – до міжнародного визнання української незалежності, за яку і досі ( свідчення цьому нинішній Донбас) точиться кривава битва. А значить Крути, «продовжують кровоточити».

Цікавим відкриттям для учнів стало повідомлення вчителя історії Найпак Т.В. про бій під станцією Лозова Харківської області у січні 1918 року. Три дні безперервних боїв – так завзято обороняли Лозову українські патріоти. Учні розглянули світлини, де відтворено вікопомні історичні події, зачитали прекрасні вірші, прослухали відповідні патріотичні пісні. Бій під Лозовою і Крутами – це ідентичні історичні події!

Глибоко запали в душі дітей слова поезії П. Шкрабюка:

І слава їх встає не вмерши,

Ятрить крізь відстані і час.

Було їх триста. Триста перший-

І ти,

І я,

І кожен з нас!

 

                                        Сценарій виховного заходу  ,

                           присвячений загиблим під Крутами.

                  І слава їх встає не вмерши,

                 Ятрить крізь відстані і час.

                 Було їх триста. Триста перший –

                 І ти,

                  І я,

                  І кожен з нас.

               На сцену виходять ведучі, учні-читці.

Ведуча. Шановні друзі! Український народ щороку вшановує пам’ять молодих борців за волю, полеглих під залізничною станцією Крути. Ця битва,яку небезпідставно порівнюють зі всесвітньо відомим боєм під Фермопілами, стала символом героїзму та віддності Українській державі й національній ідеї, а дата – 29 січня 1918 року – днем національної трагедії.

 Ведучий. 25 січня 1918 року на засіданні Укранської  Центральної Ради було прийнято ІV Універсал, який проголошував незалежність Української Народної Республіки. Проте більшовицька влада не хотіла віддавати свого «молодшого брата». Після захоплення Харкова  та Полтави більшовики спрямували своє п’ятитисячне  військо під проводом лівого  ереса Муравйова на Київ.

Ведуча. 300 українських юнаків-добровольців виступили на захист Української Народної Республіки і прийняли на засніженому полі нерівний бій із майже п’ятитисячною армією більшовиків. Основу українських добровольців складали бійці створеної за ініціативою молодіжного Братства Українських Самостійників Юнацької школи імені гетьмана Б.Хмельницького та Студентського куреня імені Українських Січових стрільців – переважно студенти Київського університету , Київського політехнічного інституту та учні старших класів  київських гімназій.

Учениця.

               Ще юнаки, ще майже діти,

              А навкруги і смерть, і кров.

              На   порох  стерти, перебити!-

             Іде на Київ Муравйов.

             Полків його не зупинити,

              Та рано тішитесь, кати:

              Коли стають до зброї діти,

              Народ цей – не перемогти.

   В мороці неладу,в пітьмі підлот-

   Ваші пісні молодечі,

               Лет ваш орлиний, нестримний лет,

              Лет крізь вітри і хуртечі.

Учень  

               Що там, що вперше з рушницею йти,

               Що там, що тому п’ятнадцять,

               Так хороше вам на ворога йти,

               Співом гучним захлинатись.

                Хай вам вітри вибігають на шлях,

                Просять вернути, голосять,-

               «Щоб наша доля…»- лунає в полях,

               «Щоб краще в світі жилося».

Ведуча. 300 юнаків - цвіт  тодішньої української патріотичної молоді – поклали буйні голови, захищаючи від інтервенції Українську Народну Республіку.

 Ведучий. А що було під  Крутами? Хто  були ті юні завзятці? Якої  вічної нагороди сподівались юнаки,окурені порохом, призначені до військової справи? Ні, ні. То були гімназисти і молоді студенти, не призначені до військової до військової справи. Вони не визнавали ні права війни, ні права смертної кари. Їх душам було огидне всяке насильство, убивство, бій.

Учень. Бій під залізничною станцією Крути належать до однієї з найбільш трагічних сторінок української історії. Але трагедія була не лише в тому, що під Крутами загинув цілий Студентський Курінь. Справа , за яку вони полягли ,є справді священною, тож смерть трьохсот борців на полі бою не можна сприймати лише як трагедію. Трагедія полягала в тому,що внаслідок тодішньої політики Українського Уряду українська держава лишилася без своєї збройної сили, без армії. Трагедія була в тому, що на розпачливий заклик Уряду, виданий до українського народу в останні хвилини , відгукнулися лише  студенти , які й виступили захищати Україну.

Учень. У такий вирішальний для Української Держави час, український уряд, не маючи дисциплінованого, готового до рішучого спротиву війська, залишився безборонним. Тому з початку січня 1918 року в Києві почалося  формування Студентського куреня Січових Стрільців, а водночас і Гайдамацького коша.

Учениця. Молодь Києва щиро відгукнулася на відозву організаційного комітету Студентського  куреня. У другій половині січня до Січових Стрільців було записано 300 осіб, виключно з добровольців – студентів вищих шкіл Києва,учнів вищих класів українських гімназій , невеликого складу Першої української юнацької військової школи та кільканадцятьох слухачів школи військових лікарських помічників , найстаршому з яких – 21, молодшим по 14-16 років.

Учень. 27 січня 1918 року виїхали молоді вояки з Києва – в напрямі Бахмача , та доїхали тільки до малої станції Крути ( залізнична станція між Бахмачем і Ніжином.) Далі був ворог. Тут  висіли й окопались молоді юнаки , тут і зав’язався бій із вимуштрували та добре озброєним ворогом.

Учениця. Бій розпочався о 12 годині дня і фактично безперервно тривав до пізнього вечора. Юнаки мужнього  відбивали атаку ворога, не залишаючи своїх позицій. Протягом п’яти годин українські підрозділи стримували ворожі напади. Проте невдовзі, скориставшись кількісною перевагою, наступаючі зламали оборону і почали оточувати українські частини. Розуміючи безвихідність свого становища , бійці Студентського куреня пішли  в атаку і були майже всі знищені. 27 студентів і гімназистів ( серед них: Лизогуб, Попович , Шульгін, Кальченко,Ганкевич та інші) були захоплені і замордовані.

          Учень. 

                                                Тут  юнь прекрасна і свята

                                                Встелила землю в мить єдину…

Учениця. Це був перший і останній бій юних захисників української незалежності, а для більшості – перша і остання у їхньому житті ніч , проведена поза батьківським домом.

Ведучий. Уже в перший і останній бій юних захисників української незалежності , а для більшості  - перша і остання у їхньому житті ніч, проведена поза батьківським домом.

Ведучий. Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду  УНР до Києва , за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі. Коли армія  УНР повернулася, на полі було зібрано кілька десятків тіл полеглих і перевезено їх до Києва, де відбулася громадська жалоба і поховання. 19 березня їх було поховано в братній могилі на Аскольдовому цвинтарі. На церемонії виступив  Михайло Грушевський , який назвав цей вчинок київської молоді героїчним.

Учень.                  На Аскольдовій  могилі

                                   Поховали їх -

                                   Тридцять мучнів-українців,

                                   Славних молодих…

                              На Аскольдовій могилі

                              Український цвіт! –

                            По кривавій по дорозі

                            Нам іти у світ.

                            На кого посміла знятись

                            Зрадницька рука?

                            Квітне сонце ,- грає вітер

                            І Дніпро рука…

                            На кого завзявся воїн?

                            Боже, покарай!

                            Понад все вони любили

                            Свій коханий край.

                            Вмерли в Новім Заповіті

                            З славою святих.

                            На Аскольдовій Могилі

                            Поховали ЇХ…

Павло Тичина,1918 рік

Ведучий .У наших предків був звичай : у день поминання могили мертвих устеляти квітами і запалювати свічки. Запалимо й ми свічки в пам’ять загиблих у боротьбі за утвердження незалежної України юнаків.

Учні запалюють свічки.

Ведуча.     Триста їх, як цвіт рясний,весняний,

                   В снігових заметах залягло:

                   В їх серцях одне палке бажання

                   Й в лютий холод полум’ям цвіло.

 Хвилина мовчання

Ведучий. Трагічна загибель студентського куреня стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну. Подвиг українських юнаків, що своєю кров’ю окропили святу землю в боротьбі за волю України, навічно залишиться в історії як символ національної честі…

Ведуча. Вони – студенти, курсанти, школярі – виявилися у своєму патріотизмові вище за класові інтереси і, коли постала потреба, без вагань віддали молоде життя в ім’я волі свого народу. У масштабах всесвітньої історії ця битва, може, й незначна. Вона не є зразком військового мистецтва. Проте вона – символ нескореного духу нашої нації.

Учень. Любіть Україну ,як вірні сини,

              Віддати життя їй готові,

              Як юні сини, що життя віддали

              Під Крутами всі, як Герої…

                                                            Василь Криволап.

 

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.