Народні звичаї з глибини віків
Учні 9 класу декілька років поспіль вивчали і закріплювали українські традиції, пов`язані із колядками. В цьому році ми вирішили дізнатися, а звідки на Україну прийшли такі цікаві звичаї. Здобувачі освіти опрацювали довідкову літературу і результатами поділились на годині спілкування.
Блудов С. повідомив, що слово «коляда» походить від назви Нового року у римлян, що припадає на кінець грудня. Ця назва, яка пов`язана зі святом зимового сонцестояння, пізніше перейшла на наше новоріччя , що вказує на греко- римські впливи на звичаї українського народу.
Тацюн О. вказала, що традиційний характер колядницьких та щедрівницьких ватаг на чолі з «березою» нагадує стародавніх веселих скоморохів, які теж «хату звеселяли» не тільки величальними піснями, а й танцями та грою на музичних інструментах.
Дмитренко Р. наголосила, що колядки й щедрівки відзначалися великою різноманітністю мотивів: хліборобські, мисливські, військові, казково-фантастичні, весільні, біблійно-релігійні…
Федоренко С. поділився, що колядувати починають не в усіх місцевостях України одночасно. На Слобожанщині – у перший день Різдва. Колядують діти, дорослі, парубки та дівчата.
Кватник Д. розповіла, що ходила колядувати разом з фолькльорним гуртом дорослих та дітей по рідному селі. Потім всі разом виконали найпопулярніші на Слобожащині колядки.